PSK Genel Başkanı Bozyel: Bu Newroz’da umudumuz güçlü, özgürlüğe daha çok yakınız!

18 Mart 2023 tarihinde Lozan'da Newroz büyük bir coşkuyla kutlandı. Lozan'daki Newroz kutlamasında  PSK Genel Başkanı Bayram Bozyel'in mesajı okundu. Bozyel mesajında "Bu Newroz’da umudumuz güçlü, özgürlüğe daha çok yakınız" vurgusunda bulundu.

Bu Newroz’da umudumuz güçlü, özgürlüğe daha çok yakınız!

Bu yıl bir kez daha Newroz ateşini yakıyoruz.

Ulusal bir ruh, güçlü bir zafer bilinciyle yeniden mücadele alanlarındayız.

Demirci Kawa’nın zalim Dehak’a karşı başlattığı direniş geleneğini yüzyıllardır büyük bir inançla sürdürüyoruz.

Her yenilgiden sonra yeniden doğuyor, zafer türküsünü nesilden nesile aktarıyoruz.

Diyarbakır’da, Mahabad’ta, Hewlêr’de, Kamışlo’da Kürdistan’ın özgürlüğü için daha çok kenetlenmiş bulunuyoruz.

Bu yıl Sakızlı Kürt kızı Jina Eminî’nin Doğu Kürdistan’da yükselttiği Jin, Jîyan Azadî şiarını daha yüksek bir sesle haykırıyoruz. Kürt kadınlarının özgürlük yolunda verdiği destansı mücadeleyi saygıyla selamlıyoruz.

Bugün Newroz ateşini daha güçlü ve gür bir biçimde yakıyor, bu ateşin sıcaklığıyla özgür ve onurlu bir geleceğe doğru kararlı adımlarla yürüyoruz.

Bu Newroz’u yeni bir başlangıcın, yeni bir doğuşun, özgürlüğün baharına dönüştürmek için büyük bir mücadele birikim ve tarihine sahibiz.

Başaracağız.

Bu yüz yılı Kürdistan’ın özgürlüğü ile taçlandıracağız.

Bu yıl aynı zamanda Kürdistan’ı bölüp parçalayan Lozan Antlaşması’nın 100. Yıldönümü.

Kürdistan’ın bölünüp parçalanmasına ve Kürt halkının bütün ulusal ve insani haklarının gasp edilmesine neden olan uluslararası Lozan Antlaşması’nın üzerinden 100 yıl geçti. Geçen yüz yıl boyunca Kürt halkına eşi görülmemiş bir baskı, inkar, asimilasyon ve soykırım uygulandı. Kürt halkı ise baskı ve zorbalıkların her türlüsüne insanüstü bir fedakârlık ve büyük bedellerle direnerek bugünlere geldi. O günden bugüne ulusal varlığını ve özgürlük iradesini canlı tutmayı başardı. Bütün bu haklı ve meşru özgürlük mücadelesi sonucunda Lozan Antlaşması’nın inşa ettiği statüko çözülme sürecine girmiş ve sürdürülemez bir aşamaya ulaşmıştır. 100 yıl önce Lozan’da temelleri atılan Kürt karşıtı uluslararası düzenin Irak ayağı çökmüş, İran ve Suriye’de de çöküş sürecine girmiştir.

Bugün burada Lozan Antlaşması’nda sorumluluğu olan bütün küresel güçlere ve bölge ülkelerine çağrıda bulunuyoruz.  Gelin, Kürt halkını zincire vuran; ulusların eşitlik, özgürlük ve onurlu yaşam ilkesine aykırı Lozan Antlaşması’nı geçersiz kılalım. Bölgede kalıcı bir barış, refah ve istikrarın inşası için Kürt milletinin Kürdistan’da özgürce yaşaması için yeni tarihi bir sayfa açalım.

Yiğit ve mücadeleci halkımız,

Ne yazık ki bu yılki Newroz’ biraz buruk duygularla kutluyoruz.

Çünkü büyük bir deprem felaketi yaşadık. 6 Şubat tarihinde Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da yaşanan deprem felaketinde 50 bin insanımızı kaybettik. Yüz binlercesi yaralandı.  On binlerce ocak viran oldu. Milyonlarca insanımız evsiz barksız, çok zor koşullara mahkum edildi.

Devletin izlediği politikalar sonucunda deprem felaketi büyük bir katliama dönüştü.

Buna karşın halkımız büyük bir dayanışma duygusuyla seferber olmuş, yaralarını sarmak için eşsiz fedakarlıklarda bulunuyor. Bu zor zamanları ulusal bir ruh ve dayanışma bilinciyle aşabiliriz, aşacağız da.  Deprem felaketinde yaşadığımız derin acı ve yaraları iyileştirmek için ulus olarak birbirimizle kenetlenmeliyiz.

Nice katliamlarla baş etmiş, yüzlerce badireyi aşmış, birçok kez ölümlerden yeniden doğmuş bir halkız.  Bu zor günleri de alnımızın akıyla aşacağız.

Bu Newroz’da acımız ne kadar büyük olsa, özgürlüğe ilişkin bilinç ve irademiz de o kadar derin ve güçlüdür.

Bu yıl ki Newroz’u yeni bir başlangıcın, yeni bir doğuşun, özgürlüğün baharına dönüştürmek bizim elimizdedir.

Mutlaka başaracağız.

Bu yüz yılı Kürdistan’ın özgürlüğü ile taçlandıracağız.

Ülkemiz Kürdistan’da özgür ve onurlu yaşamak bizim hakkımız.

Bu hakkımızı mücadele ederek kazanacağız.

Yaşasın Newroz.

Yaşasın Kürdistan’ın özgürlüğü.

18.03.2023

Bayram Bozyel

Kürdistan Sosyalist Partisi

        (PSK)

Genel Başkanı

 

 

İçerik Başlıkları
En çok Okunan İçerik