PSK'NİN 49. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

Partimiz, ülkemizde uzun bir sessizlik döneminin ardından 31.12.1974 tarihinde Kuzey Kürdistan'da illegal bir şekilde kuruldu.

PSK, kuruluşuyla birlikte kısa sürede halk arasında örgütlendi. Aylık yayın organı Özgürlük Yolu dergisi aracılığıyla Kürtlerin ve Kürdistan'ın özgürlüğüne dair düşüncelerini yaydı. Yurtsever aydınlar, barış ve demokrasi yanlıları, Partimizin düşünce ve eylemlerini, Kürt ve Kürdistan özgürlük mücadelesinin ilke ve kurtuluş yöntemlerini ilgi ile karşıladılar ve sahip çıktılar.

Bu ilgi ve alaka kısa sürede Kürt gençleri arasında da yayıldı. Bunun sonucu DHKD isimli Gençlik Dernekleri hem Kürdistan'ın birçok şehir ve kasabalarında hem de Türkiye’de belli başlı kentlerde kuruldu. Buralarda önemli faaliyetler yürütüldü.

Partimiz,  Kürt kültürü, edebiyatı ve Kürt dili alanında pek çok eser bastı ve dağıtıldı. Yıllar sonra ilk kez Roja Welat adında Kürtçe/Türkçe bir gazeteyi yasal yolla bastı ve yaygın bir şekilde dağıttı.

Partimiz  sivil toplum ve mesleki kurum ve kuruluşlarda, sendikal alanda etkili bir şekilde faaliyetler yürüttü. Bu gelişmeler ve giderek halk arasındaki etkinliğimiz sonucu, Kuzey Kürdistan'ın iki önemli kenti Diyarbekir ve Ağrı'da yapılan yerel seçimlerde Partimizin adayları seçildi.

Kuşkusuz Türkiye gibi bir coğrafyada, işgal altındaki bir ülkede mücadele vermek hiç de kolay değildi, bugün de kolay olmadığı gibi. 12 Eylül 1980'de askerlerin darbeyle yönetime el koymasıyla durum her bakımdan değişti. Askeri yönetim altında faşist bir yönetim dönemi başladı. Hak hukuk yok sayıldı, demokratik ve hukuki faaliyetler yasaklandı. Hapishaneler, cezaevleri yurtseverlerle, devrimcilerle, barış ve demokrasi yanlılarıyla doldu taştı. Zülüm, işkence, baskı ve vahşetin sür git dönemi başladı.

Partimizin değerli kadroları, üyeleri ve destekçisi dostlarımız bu karanlık dönemden nasibini fazlasıyla aldı. 

Bütün bu olumsuz koşullardan dolayı ne yazık ki partinin ülkedeki çalışmaları ve faaliyetleri zayıfladı. Partimizin çalışmaları bu zor koşullardan dolayı bir süre Avrupa ülkelerine kaydı.

Kısaca PSK, 31.12.1974'ten 30.05.2016'ya kadar yani 42 yıl illegal faaliyet gösterdi. PSK, 30 Mayıs 2016'dan bu yana 7 yıldır, Türk devletinin yasalarına göre kurulmasına rağmen yine de birçok engel ve hukuksuz engellemelere karşın çalışmalarını yürütüyor.

PSK 49 yıldır her türlü engellemeye ve baskıya karşı yine de mücadele alanındadır. Halkımızın özgürlük ve kurtuluş mücadelesini durdurmadan devam ediyor.

Partimiz, Kürt ve Kürdistan özgürlüğü yolunda şehitlerimizin taşıdığı bayrağı her zaman yüksekte tutmuş, onların kutsal davasını, uğruna canlarını feda ettikleri özgürlük mücadelesini büyük bir inançla sürdürecektir.

49 yılın sonunda partimiz PSK Ülkemizin dört bir yanında, büyük bir onur ve itibar sahibidir. Partimiz ilkesel duruşu, kararlı ilkeleriyle,  özgüven kişiliğiyle, halkımızın mücadelesinde inançlı bir güven mekânıdır.

Partimizin 49. kuruluş yıldönümünü, binlerce yoldaşımızın çalışmalarını, fedakârlıklarını ve katlandıkları zorluklara büyük değer veriyoruz, bundan dolayı bu kervanın yolcularını yürekten selamlıyoruz.

Yaşasın Partimizin özgürlük yolundaki kararlı mücadelesi.

Partimizin 49. Mücadele yılı kutlu olsun.

Yaşasın PSK

Yaşasın Kürtler ve Kürdistan

31.12.2023

Kürdistan Sosyalist Partisi

             PSK

 

İçerik Başlıkları
En çok Okunan İçerik