Savaşın ve şiddetin her türünü ilkesel olarak reddediyoruz

Savaşın ve şiddetin her türünü ilkesel olarak reddediyoruz

 Bölgede barış ve istikrarı istemek, savaş ve şiddetin her türüne ilkesel olarak karşı çıkmayı gerektirir. Toplumsal sorunların çözümünde savaşın çözüm olmadığı, şiddetin daha fazla öke ve şiddet doğurduğu deneylerle sabittir.

 Bugün Filistin, Kürdistan ve İsrail’de yaşanan acı, gözyaşı ve sivil can kayıplarının temel nedeni sorunlara çifte standartlı ve riyakar bakış açısıdır. Suriye Kürt Bölgesi’nde her gün yaşanan sivil can kayıpları ve hak ihlallerine karşı suskun kalanların Filistin için timsah gözyaşları dökmeleri hem ahlaki hem de inandırıcı değil.

Bölgede barış ve istikrar en başta adaletli, özgürlükçü ve hak eşitliğini esas alan ahlaki bir anlayışla mümkün olabilir.

Bu çerçevede Kürdistan Sosyalist Partisi olarak, İsrail saldırısı sonucu Gazze’deki hastanede 500 insanın katledilmesini şiddetle kınıyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Biz PSK olarak, Hamas ile İsrail arasında başlayan ve giderek bir vahşet ve sivil katliama dönüşen savaşı en başından beri şiddetle reddediyoruz.

 Başta BM olmak üzere ilgili bütün uluslararası aktörler bir vahşete dönüşen bu savaşın bitmesi için acil harekete geçmeli. Bölgede yaşanan dramın son bulması ateşe körükle giderek ve savaş seviciliği yaparak değil, ilkesel, tutarlı  ve ahlaki bir duruşla mümkündür.

18.10.2023

 Kürdistan Sosyalist Partisi

          PSK

İçerik Başlıkları
En çok Okunan İçerik