Seçimden Önce Sindirme Operasyonlarına Karşı Ortak Tepki

Kürt Özgürlük ve Demokrasi İttifakı, Diyarbakır merkezli operasyona tepki göstererek iktidarın seçim öncesi siyasi sindirme operasyonları yaptığını ve bunun iflasın resmi olduğunu belirtti.

Kürt Özgürlük ve Demokrasi İttifakı, dün Diyarbakır merkezli 21 ilde yapılan ve aralarında siyasetçi, gazeteci, avukat, hak savunucu, sanatçı ve sivil toplumu temsilcilerinin olduğu 120’yi aşkın gözaltı operasyonunu kınayarak, iktidarı bu yöntemlerden vazgeçmeye çağırdı.

‘Bu güçlü iradeye karşı siyaset üretemeyenler çareyi bu tür operasyonlar yaparak etkisizleştirilmekte arıyorlar’

“Kürt sorununun çözümü vaadiyle iktidara gelen ancak 20 yıllık iktidarın sonucunda sorun çözmek yerine yaşanan çoklu krizler yumağını üreten, baskıcı politikalar ile yönetmeyi bir yöntem haline getiren iktidar şimdi de Kürt sorunun çözümsüzlüğünü siyasi bir ranta dönüştürmek için siyasî soykırım operasyonları yapıyor” denilen açıklamada, “Kürtler oluşturdukları Özgürlük ve Demokrasi İttifakı ile güçlü bir seçim kampanyası yürütmekte ve halkıyla güçlü bir değiştirme iradesi ortaya koymaktadır. Bu güçlü iradeye karşı siyaset üretemeyenler çareyi bu tür operasyonlar yaparak etkisizleştirilmekte arıyorlar. Ancak düzenlenen bu operasyonlar Kürtlerin iradesini daha da güçlendirmekte, cesaretini ve öfkesini daha da bilemektedir” diye belirtildi.  

‘Hiçbir yere varamazsınız’

Açıklamanın devamında, “Yıllardır uygulanan ağır tecrit politikaları, başta eş genel başkanlar ve milletvekilleri olmak üzere binlerce siyasetçinin hukuksuz bir şekilde cezaevlerinde tutulmaları, Kürt halkının iradesini ayaklar altına alan Kayyım politikalarına rağmen ne Kürt halkı ne de siyasetçileri boyun eğmedi eğmeyecek. Ve iktidara diyoruz ki; yüzyıldır uyguladığınız bu yöntem ile sonuç elde etmediniz edemeyeceksiniz. Seçimlere 20 gün kala yapılan bu operasyon tarihe 'seçimlere yapılmış bir müdahale' olarak geçecektir. Tarihsel deneyimlerimizden de bildiğimiz üzere bu kronikleşmiş seçim kumpasları İle hiçbir yere varamazsınız, kaybedeceksiniz. Kürt sorununun çözümsüzlüğü hiçbir iktidarın gemisini yüzdürmez bilâkis batırır. Bunu bu seçimde sizde bizzat görecek ve yaşayacaksınız.

Türkiye’de başta Kürt meselesi olmak üzere temel sorunların çözümünün önündeki en büyük engel olan mevcut iktidarın değiştirilmesi ve yeni bir dönemin başlaması için 2023 seçimleri tarihi bir önem arz etmektedir. Halkımız bu bilinç ve irade ile sandığa gidecek kendisi kazanırken aynı zamanda kaybettirecek. Ve bu adımla herkese bir nefes olacak” denildi.

‘İktidarın iflas ettiğinin resmidir’

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Türkiye tarihi bir seçime giderken Demokrasiden, özgürlüklerden insan haklarından yana söyleyecek sözü olmayan, özellikle Kürdistan’da toplumun içinde seçim çalışması yapacak mecali kalmayan iktidarın iflas ettiğinin resmidir. Seçimde son düzlüğe girilirken tüm halkımızı kaybedenlerin provokasyonlarına karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz. Siyasi sindirme operasyonlarına karşı bütün demokrasi güçlerini gözaltına alınan gazeteciler, sanatçılar, avukatlar ve siyasetçilerle dayanışmaya çağırıyoruz. Ve iktidara diyoruz ki; bu hukuksuz uygulamalarınızdan artık vazgeçin ve gözaltında olan tüm arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın. Demokrasi, özgürlük ve adalet kazanacak, siz kaybedeceksiniz.”

İçerik Başlıkları
En çok Okunan İçerik