Suriye Kürt Bölgesi'ne saldırı uluslararası hukukun ayaklar altına alınmasıdır
Basına ve kamuoyuna

Dün Rojava Kürdistan’ında Tirbespiyê-Qamışlo yolunda belirlenmiş araca yapılan İHA saldırısı sonucunda, Qamışlo Kantonu Eşbaşkanı Sayın Yusra Derwêş ve yardımcısı ile şoförü katledildi. Bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Ailelerinin ve halkımızın başı sağ olsun. Yaşamını yitirenlere Allahtan rahmet diliyoruz. 
Türkiye uzun süreden beri Suriye Kürt Bölgesi’ne yeni bir askeri işgal için arayışını sürdürüyordu. Bölgesel ve Uluslararası güçlerin yeni bir saldırıya yeşil ışık yakmaması üzerine, artan bir saldırganlıkla İHA, SİHA’larla nokta saldırılarıyla suikastlar yapıyor ve açıkça sahipleniyordu. Dün yapılan saldırıyı resmen üstlenmemesinin nedeni yaşamını yitiren Eşbaşkan ve yardımcısının seçilmiş sivil yöneticiler olmasıdır.
Tam da Kazakistan başkenti Astana’da Rusya, Türkiye, İran’ın garantör olduğu ve Suriye hükümetinin de son dönemde katıldığı “normalleşme” amaçlı toplantının 20.si yapılırken aynı gün bu saldırının gerçekleştirilmesi, açıktır ki Türkiye’nin amacı Suriye ve Rojava’da çözüm ve normalleşme değildir. Türkiye’nin başından beri “çözüm” olarak anladığı tek şey, bugün Özerk Rojava yarın Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin statüsüne son vermek.
Yapılan saldırı, açıkça “güç bende kanun nizam tanımam” zorbalığı olduğu kadar uluslararası hukukunda ayaklar altına alınmasıdır. Şiddet ve zorbalık yüz yıldır denendi çözüm değil çözümsüzlüğü derinleştirdi. Hükümete çağrımız; içeride ve diğer Kürdistan parçalarındaki kazanımlarını tanıyarak Kürt halkı ile barışın. Bu halkımızın yararına olduğu kadar Türkiye halklarının da yararınadır. Eğer bin yıllık kardeş isek bunun gereği olarak Kardeşinin kazanımlarını tanıyın ve içeride barışçıl demokratik çözümün yolunu açın.
BM ve AB’ne de çağrıda bulunuyoruz, Türkiye’nin uluslararası norm ve hukuku tanımayan saldırganlığına karşı tutum alın.
Kürdistan’ın dört parçası ile diasporada ki halkımızı, saldırılara karşı Rojava ile dayanışmaya çağırıyoruz! Gün ulusal birlik ve ortak hareket etme günüdür.
Ayrıca Trabzon’da bugün Kürt mevsimlik işçilere yapılan ırkçı saldırıyı da nefretle kınıyoruz. İkisi ağır 7 yaralıya acil şifalar diliyoruz. Bu saldırının seçimlerde doruğa çıkartılan Kürt karşıtı ırkçı milliyetçi propagandanın ürünü olduğunun altını çiziyoruz.
21.06.2023
Kürt Özgürlük ve Demokrasi İttifakı
İçerik Başlıkları
En çok Okunan İçerik